poniedziałek, 17 lutego 2020

Terapia pedagogiczna - Kolorowe gumki - ćwiczenie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam jedną z moich ulubionych pomocy terapeutycznych, którą bardzo często wykorzystuję podczas terapii. Co potrzebujemy do jej wykonania? Kartkę papieru, kolorowe kredki i kolorowe gumki. Rysujemy rękę dziecka, a następnie tworzymy na niej różne sekwencje kolorów. Zadaniem dziecka jest nakładanie gumek na swoje ręce według wzoru narysowanego na kartce. Wbrew pozorom zadanie to nie jest takie proste! 
Co będziemy podczas niego ćwiczyli? Głównie:
 • koordynację wzrokowo-ruchową;
 • motorykę małą;
 • planowanie motoryczne;
 • sekwencyjność;
 • percepcję wzrokową;
 • umiejętność rozpoznawania kolorów;
 • koncentrację uwagi.
Dziecko wykonując to ćwiczenie musi na prawdę nieźle się napracować. Odpowiednio zinterpretować kolory, poszukać gumki w takim samym kolorze jaki jest na kartce papieru, zapamiętać na jaki palec i na jaką rękę ją włożyć, a do tego jeszcze zaplanować i skoordynować swoje ruchy. Choć wyzwanie jest spore to muszę przyznać, że mało, które dziecko nie lubi tego zadania. Zwykle jest to "pożeracz" czasu na terapii i dzieci potrafią wykonywać kartę za kartą! To, co sobie cenię to fakt, że po skończonej pracy mogą same sprawdzić efekt po prostu przykładając dłonie do kartki i sprawdzając czy udało się odpowiednio powkładać gumki. Myślę,że śmiało możecie  zrobić sobie taką pomoc w sali przedszkolnej lub szkolnej.
A ponieważ lubię ułatwiać Wam pracę postanowiłam podzielić się z Wami nie tylko pomysłem, ale także gotowymi kartami pracy, które możecie wykorzystać.😅 Skanowałam Wam moje karty pracy więc niektóre kolory mogą wyjść mało wyraziście - poprawcie je sobie jeszcze. To bardzo proste i do tego masz do wyboru kilka opcji. Zapraszam Cię do chomika TUTAJ bądź na dysk Google TUTAJ (Wyższa jakość ściąganych materiałów!). 
Korzystasz z materiałów? Zostaw po sobie jakiś ślad😍

18 komentarzy:

 1. Super pomysł!! Bardzo dziękuję za karty pracy, przydadzą się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za inspiracje 😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pomysły! Dziękuję za udostępnienie!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo cieszę się, że trafiłam na ten blog.Jest tu bardzo dużo ciekawych pomysłów. Te z gumkami wykorzystam podczas zabawy na utrwalenie kolorów po angielsku i niemiecku :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za takie motywujące słowa💚
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 5. Cieszę się,że zainspirowałam do działania💚

  OdpowiedzUsuń
 6. super pomysł na zajęcia :)

  OdpowiedzUsuń