niedziela, 5 maja 2019

Wiosenne zabawy ruchowe

Wiosna, wiosna! Ciągle widzę szukacie wiosennych inspiracji o czym świadczy fakt, że dostałam ostatnio kilka pytań o pomyły na zabawy ruchowe inspirowane wiosną. Pomyślałam, że to dobry pomysł żeby napisać dla Was post - część pomysłów jest mojego autorstwa, część natomiast to zabawy, które albo lekko zmieniłam albo takie, które się u mnie sprawdziły i pochodzą z różnych "źródeł". Zapraszam na post - inspirujcie się jeszcze wiosennie! 😊

"Rosnący kwiat" - cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz kreatywność. Można podczas zabawy wykorzystać muzykę, polecam "Wiosna" Antonio Vivaldi. Dzieci zamieniają się w rosnące kwiaty - w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowując swoje ręce i tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.

Ja często wykorzystuje "Cztery pory roku" Vivaldiego do ekspresji i improwizacji ruchowej. Wystarczy w zależności od pory roku puścić dzieciom dany utwór i wręczyć im kolorowe chustki/szyfonowe chustki lub cokolwiek innego, co będzie na przykład kojarzyło się z daną porą roku i pozwolić dzieciom działać. Zawsze przynosi to wiele radości i uśmiechu, a jak działa na kreatywność! 😍

"Pracowite mrówki" – zabawa ruchowa z elementem czworakowania, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz motorykę małą. Pomoce: kartki papieru, obręcz. Dzieci ugniatają z kartek papieru kulki, a następnie rozkładają je na dywanie lub na trawie. Dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela (np. klaśnięcie) zbierają je i zanoszą do obręczy.

"Żaby" – zabawa bieżna z elementem skoku, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą. Pomoce: tamburyno. Dzieci biegają przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w graniu - skaczą jak żabki w różnych kierunkach.

"Bociany" – zabawa ruchowa z elementem równowagi, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz kształtujące równowagę. Pomoc: tamburyno. Dzieci chodzą po sali lub ogrodzie unosząc wysoko kolana, na dźwięk tamburyna stają na jednaj nodze i rozkładają w bok ręce.

"Wiosenny deszcz"- zabawa ruchowa z chustą animacyjną, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą i szybkość reakcji. Pomoce: chusta animacyjna, muzyka. Dzieci dzielimy na 2 grupy - jedna tańczy w rytm muzyki dookoła chusty, a druga trzyma chustę animacyjną. Gdy muzyka ucichnie dzieci podnoszą chustę w górę - rozkładają parasol - reszta chroni się przed deszczem chowając się pod chustą.

"Wiosenna pogoda"- cel: rytmizacja gestykulacyjna do słów, usprawnianie motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej. Dzieci ustawione są po obwodzie koła, rytmicznie powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy.
Pada deszczyk, x2 (naśladowanie gestem opadu deszczu)
wieje, wieje wiatr x2 (naśladowanie gestem wiejącego wiatru)
I błyskawica grzmot, x2(Klaśnięcie, tupnięcie nogą, uderzenie w udo)
na niebie kolorowa tęcza x2(zatoczenie kręgu rękami)

"Świeci słońce – pada deszcz" - zabawa ruchowa inspirowana metodą gimnastyki twórczej Rudolfa Labana. Cel: usprawnianie motoryki dużej, koordynacji ruchowej, wyczucia ciała, płynności ruchów i przestrzeni. Dzieci ustawiają się w rozsypce na dywanie lub w ogrodzie. Na hasło "świeci słońce" improwizują ruchowo świecące słońce, na hasło "pada deszcz" improwizują ruchowo padający deszcz.

"Omiń kałużę" - zabawa ruchowa z elementem równowagi, cel: usprawnianie motoryki dużej, koordynacji ruchowej oraz równowagi. Pomoce: kolorowe krążki lub wycięte z kolorowych kartek koła, tamburyno. Na podłodze lub na trawie rozłożone są kolorowe krążki - kałuże. Dzieci maszerują pomiędzy nimi w rytm wystukiwany przez nauczyciela. Na hasło "Kałuża!" przeskakują przez krążki.

"Biegamy za motylem" - zabawa bieżna, dla dzieci starszych, cel: usprawnianie motoryki dużej oraz kształtowanie umiejętności współpracy. Dzieci najpierw pokazują rękami ruchy fruwającego motyla. Następnie dobierają się w pary. Jedno dziecko z przodu jest fruwającym motylem, a drugie trzymając je w pasie biegnie za nim. 

Dodatkowym utrudnieniem może być wystukiwany rytm przez nauczyciela - dzieci wówczas będą także musiały reagować na zmianę tempa, raz biec szybciej, a raz wolniej. Dla dzieci młodszych można natomiast zmodyfikować zabawę - dzieci będą wykonywały ćwiczenie samodzielnie, nie w parze.

"Znajdź swoją parę" zabawa orientacyjno-porządkowa, cel: usprawnianie motoryki dużej, rozwijanie percepcji wzrokowej. Pomoce: wycięte z papieru kwiaty w różnych kolorach, tak aby tworzyły pary, chorągiewka, bębenek. Na uniesioną przez nauczyciela do góry chorągiewkę dzieci swobodnie biegają po sali, uderzenie w bębenek oznacza, że dzieci muszą znaleźć dziecko z takim samym kwiatkiem.


6 komentarzy:

  1. 1, 6 i 7 - moje faworyty! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieci uwielbiają wszelkie aktywności przy których mogą coś improwizować i wymyślać dlatego warto bawić się w takie zabawy jak te pod numerem 6 i 7 - jak najczęściej :)

      Usuń
  2. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń