niedziela, 27 maja 2018

Sylabowe kodowanie

Pomoc opiera się na sylabach otwartych - zadaniem dziecka jest dopasowanie kartoników z daną sylabą dobierając ją do odpowiednich liter w poziomie oraz w pionie.


Kartki na których są tabelki z sylabami otwartymi do wycięcia możemy wydrukować podwójnie i stworzyć z nich coś na wzór suwaków sylabowych - wówczas zasłaniamy wtedy wszystkie sylaby kartką, a dziecko czyta po kolej sylaby znajdujące się na pasku, wtedy kiedy będziemy po kolej je odsłaniać.
Dodatkowo takie paski z sylabami możemy wykorzystać na wiele innych sposobów. Między innymi na przykład wykorzystać do ćwiczeń w powtarzaniu - nauczyciel czyta daną sylabę i pokazuje  ją dziecku, a dziecko powtarza i czyta ją. Możemy wykorzystać je również do ćwiczeń w zakresie słuchu fonemowego, gdzie będziemy czytać dziecku daną sylabę, a zadaniem dziecka będzie jej wskazywanie. Bądź na przykład do ćwiczeń w nazywaniu i czytaniu, gdzie dziecko będzie czytało pokazywane przez nas sylaby. A przy okazji też możemy poćwiczyć trochę percepcję wzrokową dopasowując takie same sylaby.😊

Samą kartkę z tabelą na której znajdują się litery możemy również spokojnie wydrukować i wykorzystać ją do tego, aby dziecko samo napisało poszczególne sylaby:

Jak pobierać materiały? To bardzo proste i do tego masz do wyboru kilka opcji :) Zapraszam Cię na chomika TUTAJ bądź na dysk Google TUTAJ (Wyższa jakość ściąganych materiałów!).

5 komentarzy:

  1. Sylaby to podstawa w nauce czytania :) Na lekcjach u mojego synka dzieci uczą się także przez różne gry ze ze platformy Zdobywcy Wiedzy . Byli u nich na warsztatach zdobywcywiedzy.pl/warsztaty-dla-przedszkoli/ i zdało to bardzo dobry egzamin.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała pomoc! dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękuję za możliwość skorzystania z plansz.

    OdpowiedzUsuń