niedziela, 13 maja 2018

Pomoc dydaktyczna: Dodawanie i odejmowanie na konkretach

W dzisiejszym poście darmowa pomoc do pobrania dzięki, której nauka dodawania oraz odejmowania stanie się zdecydowanie łatwiejsza. Dzięki tej pomocy dzieci wykonują działania licząc na konkretach - liczmanach. W przypadku odejmowania stworzyłam działania w zakresie 10. Natomiast przy dodawaniu poszerzyłam zakres do 20 - jeśli więc Wasze dzieci będą potrzebować działań na dodawanie tylko w zakresie 10 po prostu wyciągnijcie działania, które będą przekraczać ten zakres. 

Najpierw zadaniem dziecka jest wylosowanie działania - jako wzór pokażę Wam odejmowanie - i umieszczenie go na planszy bądź w pobliżu niej tak, aby cały czas widziało, jakie działanie rozwiązuje. Następnie odnajduje kartoniki z liczbami i układa je w puste okienka, a w dalszej części umieszcza odpowiednią ilość liczmanów w okienka służące do liczenia. U mnie jako liczmany służą dekoracyjne kamyczki -  pamiętajcie,że jako liczmanów możemy używać właściwie wszystkiego! Warto więc podczas pracy na tej pomocy wybrać takie przedmioty, które będą dla dziecka atrakcyjne wtedy liczenie z pewnością będzie ciekawsze :)

Następnie dziecko w przypadku odejmowania ściąga z planszy odpowiednią ilość liczmanów uzyskując tym samym wynik swojego działania. W ramach utrwalenia możemy poprosić, aby dziecko samodzielnie lub z naszą pomocą przeczytało całe działanie.
Jak pobierać materiały? To bardzo proste i do tego masz do wyboru kilka opcji :) Zapraszam Cię na chomika TUTAJ bądź na dysk Google TUTAJ -Wyższa jakość ściąganych materiałów!
Korzystasz z materiałów? Zostaw po sobie jakiś ślad😍 

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł, wykorzystam w pracy! Super, gratuluje!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę! Dziękuję za miłe słowa :)

      Usuń