sobota, 14 kwietnia 2018

Materiały do pobrania: Karty pracy do ćwiczeń grafomotorycznych


Dzieci w mojej grupie zmagają się cały czas z bardzo niskim poziomem graficznym pisma dlatego wymagają sporej ilości ćwiczeń grafomotorycznych  - niestety te bywają często dla nich nudne i polegają zwykle na kreśleniu często nie lubianych przez nich znaków literopodobnych. Nie byłabym sobą zmuszając ich tylko do zadań, które nie sprawiają im jakiejkolwiek przyjemności dlatego nieustannie wymyślam karty pracy, które będą dla nich atrakcyjne. Dzisiaj podzielę się z Wami moimi pierwszymi pomysłami na ćwiczenia grafomotoryczne, które są "sprawdzone" na mojej grupie i stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych kart prac do tychże ćwiczeń. Korzystajcie! :)

Jak pracować na kartach pracy?
Zadaniem dziecka jest kreślenie płynnym ruchem ręki różnych szlaczków tak, aby rysując je nie dotykało żadnych kropek oraz nie przecinało linii. Jest to zadanie wbrew pozorom bardzo trudne bowiem mamy tutaj do czynienia z rysowaniem wewnątrz ograniczonego pola, a ponadto dziecko będzie musiało ocenić odległości między kropkami. W związku z tym przy okazji grafomotoryki ćwiczymy tutaj także planowanie ruchów ręki, kontrolę wzrokiem wykonywanych czynności oraz oragnizowanie czynności od strony lewej do prawej. 
Możemy zaproponować własny pomysł na wykonanie szlaczków albo poprosić dziecko, aby wymyśliło swój własny - wtedy mamy gwarancję,że atrakcyjność zadania wzrasta o 200%!! :) Kiedy chcemy, aby dziecko kreśliło wybrany przez nas szlaczek warto najpierw narysować go samemu w ramach wzoru.

Ja najczęściej korzystam z tych pomysłów:

Karty pracy są różnorodne - kropki na niektórych kartach w poszczególnych linijkach są ułożone w różnych odległościach. W związku z tym warto dostosować je do możliwości dziecka z którym będziemy na nich pracować - im kropki są bliżej siebie tym trudniej będzie dziecku kreślić.
 To bardzo proste i do tego masz do wyboru kilka opcji :) Zapraszam Cię na chomika TUTAJ bądź na dysk Google TUTAJ (Wyższa jakość ściąganych materiałów!).

2 komentarze: