niedziela, 19 marca 2017

Pomysły na zabawy integracyjne

/Grafika pochodzi z Freepik, autor: Pressfoto/

Rola jaką pełnią zabawy integracyjne jest nieoceniona. Tak jak sama nazwa wskazuje ich głównym celem, jest umożliwianie pokonywania wszelkich trudności w nawiązywaniu kontaktów między dziećmi w grupie. Umożliwiają tworzenie się więzi wewnątrzgrupowej i wytwarzają pozytywną atmosferę. Dzisiaj kilka inspiracji i pomysłów na zabawy integracyjne, które możecie zaczerpnąć do pracy z dziećmi. 

Zabawa w ślimaczka ma na celu rozwijanie empatii i sprawia,że dzieci będą uczyły się mówić o swoich uczuciach. Szczególnie przydatna jest wtedy, kiedy w jakiejś grupie zdarzy się coś przykrego.
Dzieci siedzą w kręgu, w środku jedno, które jest ślimaczkiem. Dzieci razem mówią: "W skorupce schował się ślimaczek, łezki wyciera i płacze. Ślimaczku, ślimaczku, co się stało? Opowiedz historię całą." Ślimaczek mówi, co sprawiło mu przykrość. Uczestnicy zabawy starają się go pocieszyć.

Zabawa w zgodę ma za zadanie łagodzić napięcia oraz wprowadzić miłą i przyjazną atmosferę.
Wszyscy uczestnicy zabawy mówią razem równocześnie podając sobie wskazane części ciała: "Rękę mi podaj, rękę mi podaj, bo na gniewanie czasu jest szkoda. Nogę mi podaj, nogę mi podaj, bo na gniewanie czasu jest szkoda." Gdy wymienią kilka części ciała mówią na zakończenie: "Cały się podaj. Cały się podaj (obejmują się), bo na gniewanie czasu jest szkoda."
Można także z dziećmi śpiewać tę rymowankę zamiast mówienia.

Wybieramy jedno dziecko, które staje w środku, a pozostałe dzieci stają w kole i razem powtarzają: "Każdy z nas jest małpką dzisiaj i powtarza to, co robi (Imię)" Dziecko w środku wykonuje dowolny gest, ruch, itp. zaś reszta grupy naśladuje go. Następnie grupa mówi: "Kogo (Imię) zaprosi do środka, kogo dziś ten zaszczyt spotka?" Zaproszone dziecko wymienia się z osobą, która stała w środku.

Zabawa w zaproszenie go kręgu jest zabawą skierowaną na powitanie, a przy tym utrwalanie imion.
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel stoi w środku i mówi z całą grupą: "Do kręgu (Imię) zapraszamy, wszyscy serdecznie ją/jego witamy." Wymienione dziecko przechadza się po kręgu, a cała grupa macha do niego na powitanie. Następnie zapraszamy po kolej wszystkie inne dzieci.

Dzieci chodzą po sali w rytm spokojnej muzyki, kiedy nauczyciel krzyknie czyjeś imię pozostałe dzieci skupiają się wokół tej osoby, tworząc wokół niej ciasny krąg. Następnie dzieci razem powtarzają imię wybranej osoby i wracają do kółka. 

Złap moje imię to zabawa, która rozrusza grupę, a przy okazji pomoże zapamiętać imiona. Wszyscy uczestnicy zabawy stoją w kole. Jedno dziecko dostaje piłkę i wchodzi do środka koła, następnie rzuca nią w górę i wymienia imię, któregoś dziecka z grupy wymieniając się z nią miejscami. Osoba, której imię zostało wypowiedziane łapie piłkę wypowiadając przy tym imię osoby, która rzucała.
Dla dzieci młodszych lepiej wybrać łatwiejszą wersję ze zwykłym rzucaniem piłki do siebie. 

Wędrujący uścisk jest zabawą podobną do popularnej iskierki. Dzięki niej możemy wyciszyć grupę i wprowadzić miły nastrój. 
Uczestniczy zabawy stoją w kręgu i trzymają się za ręce. Razem wypowiadają słowa: "Niech z ręki do ręki biegnie uśmiech w koło i niech będzie tu wesoło." Nauczyciel delikatnie ściska dłoń najbliższego uczestnika zabawy, a ten przekazuje uścisk dalej. Gdy uścisk powróci do nauczyciela ten mówi: "Jest już wesoło, uścisk powrócił i nikt się nie będzie już smucił."
Wersję można urozmaicić wymieniając uścisk dłoni na przytulenie się. Wtedy zmieniamy słowa na: "Niech przyjazny uścisk biegnie w koło i niech będzie tu wesoło."

Aaaa jeśli ktoś nie zna iskierki! To zabawa ta polega na tym, że dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący mówi "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk" i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka. Dziecko przekazuje iskierkę dalej. Gdy powróci do nauczyciela ten mówi: "Iskierka przyjaźni puszczona w krąg powróciła do mych rąk.

Zabawa w dyrygenta zawsze wywołuje dużo radości dlatego dzieci ją uwielbiają. 
Dzieci siedzą lub stoją w kręgu. Jedno z nich wychodzi z pomieszczenia, a pozostałe wybierają dyrygenta, którego gesty będzie naśladować cała grupa. Zadaniem dziecka, które było na zewnątrz jest odgadnięcie tego kim jest dyrygent. 
Zabawę dodatkowo można uatrakcyjnić puszczając muzykę w rytm, której dzieci mogą wykonywać swoje ruchy.

2 komentarze:

 1. Dobre pomysły na zabawy integracyjne, jestem pod wrażeniem! Niektórych z nich w ogóle nie znałem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że post się spodobał.
   Pozdrawiam!

   Usuń