wtorek, 30 sierpnia 2016

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym: zabawy orientacyjno-porządkowe, zabawy bieżne, zabawy skoczne.

/Grafika: freepik.com/

Ruch w życiu człowieka stanowi niezwykle ważny aspekt, a odpowiednio dobrany do wieku i możliwości pozwala na prawidłowy oraz wszechstronny rozwój. W dzisiejszym poście znajdziecie propozycję zabaw ruchowych dla dzieci: zabaw orientacyjno-porządkowych, bieżnych i skocznych.

W następnym poście znajdą się zabawy rzutne i z elementem toczenia, zabawy z elementem równowagi i zabawy kształtujące postawę ciała. Post ten pojawi się na początku września - także zaglądajcie na bloga! :) 

Zabawa: Wysoko, nisko.
Dzieci biegają dowolnie po sali. Na komendę: Wysoko, zatrzymują się i wznoszą ramiona w górę. Na komendę: Nisko, poruszają się w pozycji na czworakach.
Zabawa jest o tyle fajna, że możemy ją ciągle modyfikować i zmieniać wykonywane przez dzieci czynności np. na hasło: Wysoko, stają i wykonują krążenia ramiona, a na hasło: Nisko, kucają.

Zabawa: Nieposłuszne przedszkolaki.
Niezbędne pomoc: szarfy
Każde dziecko dostaje szarfę i rozkłada ją przed sobą. Dzieci na hasło: Przedszkolaki spacerują, poruszają się dowolnie po sali pomiędzy rozstawionymi szarfami - kałużami - starając się nie zmoczyć nóg. Na hasło: Nieposłuszne przedszkolaki, wskakują w kałuże i tupią. 
Idealna zabawa na deszczowe dni! :)

Zabawa: Dzień i noc.
Niezbędne pomoce: krążki - żółty i niebieski.
Nauczyciel pokazuje dzieciom na zmianę krążki podnosząc je do góry. Żółty krążek oznacza dzień i dzieci mają biegać, podskakiwać w różnych kierunkach. Niebieski krążek oznacza noc, wtedy dzieci kładą się na dywanie i przyjmują dowolną pozycję w leżeniu - śpią.

Zabawa: Ptaszki na drutach.
Dzieci poruszają się po sali naśladując fruwanie ptaków. Na komendę: Ptaszki na drutach, ustawiają się w szeregu wzdłuż brzegu dywanu. 

Zabawa: Gimnastyka przedszkolaka.
Niezbędne pomoc: tamburyn.
Dzieci maszerują po obwodzie koła przy dźwiękach tamburynu. Gdy instrument milknie, rozbiegają się po sali, zatrzymują i ustawiają przodem do nauczyciela. Zadanie polega na naśladowaniu wykonywanych przez nauczyciela ćwiczeń gimnastycznych - krążeń, skłonów, skrętów, itd.

Zabawa: Zabawne kociaki.
Dzieci dobierają się w pary i blisko siebie poruszają się po sali. Na hasło: Kotki się bawią, zatrzymują się i stojąc przodem do siebie przyjmują pozycje w przysiadzie i bawią się trącając łapkami.


Zabawa: Puszczanie latawca.
Niezbędne pomoc: wstążki.
Dzieci biegają po sali w różnych kierunkach trzymając wstążki w górze. Na hasło: Watr ucichł, wszystkie wstążki-latawce opadają powoli na ziemię, a dzieci siadają na podłodze.

Zabawa: Gonitwa z szarfami.
Niezbędne pomoc: szarfy.
Wskazane przez nauczyciela dziecko dostaje szarfę i rozpoczyna gonitwę. Jego zadaniem jest złapanie kolegów i koleżanek. Każde dotknięte dziecko otrzymuje od nauczyciela szarfę i również goni uciekających. 

Zabawa: Bieg po woreczek.
Niezbędne pomoce: woreczki i szarfy.
Dzieci ustawione są w dwóch rzędach. Przed każdym rzędem na całej długości sali rozstawione są jedna za drugą szarfy - w liczbie odpowiadające liczbie dzieci w rzędzie. Za ostatnią szarfą leżą woreczki. Na sygnał nauczyciela pierwsze dzieci z rzędów biegną po woreczek - mają podnieść tylko jeden. Następnie wracają i umieszczają go w dowolnej szarfie - w szarfie może znajdować się tylko jeden woreczek, i biegną na koniec swojego rzędu. Na sygnał nauczyciela rozpoczyna kolejna dwójka.
Starsze dzieci mogą bawić się w tą zabawę na zasadzie wyścigów rzędów.

Zabawa: Gorący kartofel.
Niezbędne pomoc: mała piłka.
Dzieci stoją w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Jedno dziecko stojące na początku rzędu dostaje od nauczyciela piłkę - gorącego kartofla, który parzy w dłonie. Biegnie ono szybko do kolegi stojącego naprzeciwko i przekazuje mu kartofla, a samo udaje się na koniec tego rzędu. Każde dziecko, które otrzymało kartofla chce się go pozbyć i biegnie do kolegi z rzędu naprzeciwko. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci zamienią się miejscami.

Zabawa: Z gałązki na gałązkę.
Niezbędne pomoce: skakanki.
Skakanki ułożone są na podłodze promieniście - tak, aby imitowały gałązki na drzewie. Dzieci udają sikorki, których zadaniem jest obsadzenie drzewa i skakanie na gałązkach. Dzieci czekają na swoją kolejkę w rzędzie i ruszają na sygnał nauczyciela. Podskakując obunóż przesuwają się w przód po każdej skakance po kolej. Gdy docierają na koniec gałązki, przeskakują na skakankę obok wykonując wyskok z półobrotem.  

Zabawa: Popisy koników. 
Niezbędne pomoc: bębenek.
Dzieci poruszają się w rytm dźwięków bębenka, przeskakują z nogi na nogę, bezpiecznie się mijając. Na sygnał - mocne uderzenie bębenka - ustawiają się w szeregu, łapią za ręce i w jednym rytmie, podawanym na bębenku, grzebią nóżkami w ziemi.

Zabawa: Zabawa przy ognisku.
Niezbędna pomoc: pachołek imitujący ognisko.
Dzieci wiążą koło wokół pachołka - ogniska - i trzymając się za ręce bawią się wokół ogniska do słów rymowanki:
Podskokami w stronę prawą,                       Podskoki zmienne w prawą stronę
Każdy zmarznie kto jest leń.                        Cztery podsokoki w miejscu
Rozgrzewamy się zabawą                            Podskoki zmienne w lewą stronę
przy ognisku w mroźny dzień.                    Cztery podskoki w miejscu

Zabawa: Pieczątki.
Niezbędne pomoce: skakanki. 
Nauczyciel układa pośrodku sali skakanki tworząc kontur dużej koperty. Dzieci maszerują po obwodzie koła i na sygnał nauczyciela podchodzą do koperty ustawiając się w rzędzie. Każde dziecko wchodzi po kolei do koperty i przybija pieczątkę - wykonuje podskok z odbicia obunóż, z ugięciem nóg w kolanach, i mocny zeskok na podłogę. Potem wychodzi z koperty przeskakują najbliższą skakankę i maszeruje dookoła sali. 
Przy większej ilości dzieci można ułożyć więcej kopert, albo powiększyć istniejącą i ustawić dzieci w dwa rzędy.  

4 komentarze:

 1. super bardzo przydatne- dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie!! :)
   Już wkrótce pojawi się post z drugą częścią propozycji zabaw ruchowych na, który również zapraszam.

   Usuń
 2. Bardzo fajne zabawy, dzieci je uwielbiają! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Good day I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say kudos for a remarkable post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the minute but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the excellent b.

  OdpowiedzUsuń