piątek, 5 sierpnia 2016

Książki warte kupna: Zwierzaki-figuraki i Dyktanda graficzne

/Grafika pochodzi z freepik.com/

Nie wiem, jak wy ale ja mam spory problem - jestem uzależniona od kupowania przeróżnych książek do pracy z dziećmi. I niestety zdarzyło się, że nie raz, nie dwa kupiłam książkę, która okazała się nie przydatna. Mi osobiście bardzo brakuje szczerych poleceń i tego żeby ktoś powiedział: To kup! Na prawdę warto! Dlatego postanowiłam, że będę się z Wami dzielić na blogu pozycjami w które według mnie warto zainwestować. 

Dziś pierwsze dwie pozycje. Choć obie są do siebie bardzo podobne, to jednak są trochę inne. Druga pozycja jest zdecydowanie trudniejsza - nadaje się głównie dla dzieci powyżej 7 lat.  Wielkim plusem obydwu pozycji jest to,że są tanie oraz to, że są super zastępnikiem typowych ćwiczeń grafomotorycznych
Aby Was zachęcić wrzucę pod każdą książką przykładowe ćwiczenie, aby pokazać Wam jak one wyglądają. 


Zofia Handzel - Dyktanda graficzne, Wydawnictwo Harmonia
Jest to pozycja polecana terapeutom i osobom z problemami dyslektycznymi. W książce znajduje się 40 rysunków, które zostały uporządkowane według stopnia trudności. Zadaniem dzieci jest rysowanie według instrukcji rysunków - mogą dostać instrukcję i rysować samodzielnie, albo nauczyciel może czytać poszczególne ruchy dzieciom.

Co rozwijają ćwiczenia w książce? Percepcje wzrokową, motorykę małą rąk, koordynacje wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną oraz pamięć słuchową. 

Dlaczego ćwiczenia w książce są ciekawe? Myślę, że największa frajdą dla dzieci będzie to, że nie wiedzą co będą rysowały. Dostają instrukcję jak rysować, ale efekt końcowy jest dla nich całkowitą niespodzianką. Poprzez zabawę kształtuje się więc wiele cennych sfer rozwoju. 
Cena: ok. 10-12 złotych w zależności od sklepu

Do każdego rysunku z tyłu znajduje się rozwiązanie:Anna Szczepańska - Zwierzaki-figuraki. Zadania grafomotoryczne
Książka jest również podzielona na poziomy trudności. Pierwsza część polega na rysowaniu wzorów zwierząt, a druga to rysowanie z instrukcją - jest to kod składający się z liczb i ze strzałek, które informują o ile kratek i w jakim kierunku należy rysować.  

Co rozwijają ćwiczenia w książce? Percepcje wzrokową, motorykę małą rąk, koordynacje wzrokowo-ruchową, orientację kierunkową na płaszczyźnie kartki oraz koncentrację uwagi.

Dlaczego ćwiczenia w książce są ciekawe? Choć podczas rysowania dzieci widzą wzór to myślę, że i tak będzie je ciekawiło to czy dadzą radę w sposób idealny odwzorować rysunek. Część drugą można zrobić z niespodzianką - nie dawać gotowej instrukcji, a czytać dzieciom co mają rysować.
Cena: Cena: ok. 8-12 złotych w zależności od sklepu


Część pierwsza książki zawiera odrysowywanie wzorów zwierząt: 

Część druga natomiast zwiera ćwiczenia z instrukcją rysowania:

2 komentarze:

  1. Zadania tego typu to prawdziwa frajda dla każdego w każdym wieku. Polecam!!!

    OdpowiedzUsuń